Δεδομένα χάρτη

©2017 Δεδομένα χάρτη Google

Χάρτης
Δορυφόρος

Συνεχίζοντας τον θεσμό των Θερινών Σχολείων - Συνεδρίων στα Δυναμικά Συστήματα και την Πολυπλοκότητα στην Ελλάδα, μετά την περυσινή επανεκκίνησή τους στη Χαλκιδική, οργανώνουμε εφέτος το

24ο Θερινό Σχολείο-Συνέδριο

«Δυναμικά Συστήματα και Πολυπλοκότητα»

Βόλος, 12-21 Ιουλίου 2017

Η διοργάνωση απευθύνεται σε τελειόφοιτους φοιτητές, μεταπτυχιακούς φοιτητές, υποψήφιους διδάκτορες αλλά και νέους ερευνητές που εργάζονται σε θέματα μη γραμμικών δυναμικών συστημάτων και ενδιαφέρονται για τις εφαρμογές τους σε πολύπλοκα συστήματα των επιστημών και της τεχνολογίας.

Οι συμμετέχοντες θα παρακολουθήσουν εισαγωγικές διαλέξεις από διακεκριμένους Καθηγητές και έμπειρους ερευνητές (Σχολείο) ενώ θα δοθεί η δυνατότητα σε νεότερους ερευνητές να παρουσιάσουν τη δουλειά τους υπό τη μορφή σύντομης ομιλίας ή αφίσας (Συνέδριο).

Η θεματολογία του Σχολείου - Συνεδρίου περιλαμβάνει:

1.     Βασικές αρχές Πολυπλοκότητας και Δυναμικών Συστημάτων

2.     Πολύπλοκα Δίκτυα και Ανάλυση Χρονοσειρών

3.     Δυναμικά Συστήματα Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας

4.     Δυναμικά Συστήματα Οικονομίας και Κοινωνικών Επιστημών

5.     Πολυπλοκότητα στην Τεχνολογία και τη Διαχείριση Πόρων

6.   Ενεργειακοί Πόροι και Διαχείριση Δικτύων

7.   Θέματα διδακτικής μη γραμμικής δυναμικής

Οι διαλέξεις θα είναι δίωρες και θα δίνονται τα πρωινά, ενώ οι ερευνητικές διαλέξεις και τα εργαστήρια θα γίνονται μετά το μεσημεριανό γεύμα (λήξη εργασιών 4.30 μ.μ.).

Οι ομιλίες θα γίνουν σε χώρους του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και θα υπάρχει πλήρης υλικοτεχνική υποδομή πολυμέσων και διαδίκτυο.

Για τους φοιτητές θα γίνει προσπάθεια να εξασφαλισθεί διαμονή με χαμηλό κόστος.

Στους συμμετέχοντες παρέχεται Βεβαίωση Συμμετοχής/Παρακολούθησης.

Επίσης θα υπάρξουν πρακτικά σε ηλεκτρονική μορφή ενώ διερευνάται από την Επιτροπή

η δημοσείευση επιλεγμένων εργασιών μετα από κρίση σε επιστημονικό περιδικό.

Επικοινωνία

Μπορείτε να κατεβάσετε το poster από τον παρακάτω σύνδεσμο

Αντιγραφή από Wikipedia

Ο Βόλος είναι πόλη της Θεσσαλίας, κτισμένος στον μυχό του Παγασητικού κόλπου, κοντά στην θέση της αρχαίας Ιωλκού, στους πρόποδες του Πηλίου. Είναι επίσης, μία από τις πιο μεγάλες πόλεις και ένα από τα σημαντικότερα λιμάνια της Ελλάδας. Ο μόνιμος πληθυσμός του διευρυμένου Δήμου Βόλου, σύμφωνα με την απογραφή του 2011, ανέρχεται σε 144.449 κατοίκους, ενώ η πόλη του Βόλου έχει 125.248 κατοίκους.

Περισσότερες Πληροφορίες https://el.wikipedia.org/wiki/Βόλος

Κατάλογος Ομιλητών

(με κόκκινο αυτοί που έχουν επιβεβαιώσει τη συμμετοχή τους)

1. Αργυράκης Πάνος, Καθηγητής Τμήμα Φυσικής, ΑΠΘ (πολύπλοκα δίκτυα),
  2. Φίλιππος Βαλλιανάτος, Καθηγητής ,  Εδρα UNESCO Solid Earth Physics, Tεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ιδρυμα Κρήτης (Θεωρίες Πολυπλοκότητας καί εφαρμογές στη Γεωφυσική)
  3. Βλάχος Λουκάς Καθηγητής Τμήμα Φυσικής, ΑΠΘ (Πολυπλοκότητα στη κίνηση φορτίων μεσα σε τυρβώδη πλάσμα)
  4. Βουγιατζής Γιώργος, Αναπλ. Καθηγητής Τμήμα Φυσικής, ΑΠΘ (δυναμικά συστήματα, ουράνια μηχανική)
  5. Ricardo Carretero, Professor, Nonlinear Dynamical Systems group, Department of Mathematics and Statistics, San Diego State University, USA
  6. Δρακόπουλος Βασίλειος, Επικ. Καθηγητής, Τμήμα Πληροφορικής με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας (μορφοκλασματική και υπολογιστική γεωμετρία),
  7. Διονύσιος Βαβουγυιός, Παιδαγωγικό Τμήμα Ειδικής Αγωγής & Τμήμα Πληροφορικής ΠΘ (Θέματα διδακτικής μη γραμμικών συστημάτων)
  8. Ν. Ευμορφόπουλος  Τμήμα Ηλεκτρολόφων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών, Complexity in large circuit simulation
  9. Halley John, Καθηγητής, Τμήμα Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων (στοχαστικά συστήματα στη βιολογία),
  10. Λουκάς Ζαχείλας, Επίκ. Καθηγητής Τμήμα Οικονομικών, Πανεπσιτήμιο Θεσσαλίας
  11. Καλόσακας Γεώργιος, Επικ. Καθηγητής, Τμήμα Επιστήμης Υλικών, Πανεπιστήμιο Πατρών (Biological Patterns)
  12. Καρακασίδης Θεόδωρος, Αναπλ. Καθηγητής, Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας (προσομοιώσεις σε δυναμικά συστήματα, εφαρμογές ανάλυσης χρονοσειρών),
  13. Κουγιουμτζής Δημήτρης,  Καθηγητής, Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών, ΑΠΘ (χρονοσειρές, πολύπλοκα δίκτυα),
  14. Κύρτσου Κατερίνα, Αναπλ. Καθηγήτρια , Τμήμα Οικονομικών Επιστημών, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, (οικονομική πολυπλοκότητα και χρηματοοικονομική αστάθεια),
  15. Μπάσιος, Βασίλειος, Ερευνητής Center for Nonlinear Phenomena and Complex Systems, Universite Libre de Bruxelles, (μη-γραμμικά δυναμικά συστήματα),
  16. Μπούντης Αναστάσιος, Καθηγητής Nazarbayev University, (δυναμικά συστήματα)
  17. Μπουντουρίδης Μωυσής, Καθηγητής Τμήμα Μαθηματικών, Πανεπιστήμιο Πατρών (κοινωνικά δίκτυα),
  18. Γεώργιος Παπαϊωάννου, Διευθυντής ΑΔΜΗΕ, Διεύθυνση Έρευνας Τεχνολογίας και Ανάπτυξης
  19. Πάτσης Πάνος, Διευθυντής Ερευνών, Κέντρο Ερευνών Αστρονομίας, Ακαδημία Αθηνών
  20. Προβατά Αστέρω, Διευθυντρια Ερευνών, Τομέας Φυσικοχημείας, ΕΚΦΕ Δημόκρητος
  21. Ρόθος Βασίλης, Αναπλ. Καθηγητής Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών, ΑΠΘ (δυναμικά συστήματα)
  22. Τσιρώνης Γιώργος, Αναπλ. Καθηγητής Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών, ΑΠΘ (δυναμικά συστήματα)
  23. Dr. Zoran Ivic, University of Belgrade, “Vinča” Institute of Nuclear Sciences, Laboratory for
    Theoretical and Condensed Matter Physics,  Belgrade, Serbia
  24. Χιτζανίδης Κυριάκος, Καθηγητής, Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ

Lorem ipsum ad his scripta blandit partiendo, eum fastidii accumsan euripidis in, eum liber hendrerit an. Qui ut wisi vocibus suscipiantur, quo dicit ridens inciderint id. Quo mundi lobortis reformidans eu, legimus senseritdefiniebas an eos. Eu sit tincidunt incorrupte definitionem, vis mutat affert percipit cu, eirmod consectetuer signiferumque eu per. In usu latineequidem dolores. Quo no falli viris intellegam, ut fugit veritus placeratper. Ius id vidit volumus mandamus, vide veritus democritum te nec, ei eosdebet libris consulatu.